This website works best with JavaScript enabled

Wiersz dla Mikołaja

W mroźną noc grudniową,
wśród śnieżnej zamieci,
para reniferów
z nieba do nas leci.

Ciągną piękne sanie
w złocistym zaprzęgu,
a w saniach Mikołaj
i worek prezentów.

Święty Mikołaju,
na ciebie czekamy,
przez okno zmarznięte
ciągle wyglądamy.

Przyjdź do nas w gościnę,
szczerze zapraszamy.
Wierszyk ci powiemy,
piosenkę zaśpiewamy.

A ty daj prezenty,
rózgi odrzuć w kąt.
I życz wszystkim dzieciom
Kolorowych Świąt.

 

6 grudnia to dzień pierwotnie upamiętniający św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, który m.in. uratował trzech tonących żeglarzy, ocalił trzech niesłusznie uwięzionych oficerów, a nawet zapewnił posag trzem ubogim pannom, umożliwiając im szczęśliwe zamążpójście.

Z czasem jednak wspomnienie Mikołaja z Miry zachowało się tego dnia tylko w kościele, a dziś powszechnie łączy się dzień 6 grudnia z postacią Świętego Mikołaja – starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczanie się na saniach ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego – otrzymują drobne upominki, często od samego Mikołaja (za którego zwykle przebiera się ojciec lub wujek). Często prezenty znajdowane są rano pod poduszką, w butach lub w dużej skarpecie. Dawna legenda głosiła, że jeśli Mikołaj dostrzeże brudne buty w sieni, zostawi domownikom tylko zgniłego ziemniaka.

Choć mikołajki obchodzone były już w XVIII wieku, sama nazwa pojawiła się dopiero później. Na przestrzeni stuleci ewoluował również strój Mikołaja. Najpierw przedstawiany był on oczywiście w szatach biskupa. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku Świętego przebrano w spodnie i kubrak oraz pozbawiono biskupiej laski.

Z okazji zbliżających się mikołajek życzymy wszystkim wielu miłych prezentów, spełnienia marzeń, ciepłych gestów od najbliższych. Niech ten dzień przyniesie dużo radości i szczęścia!

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440