This website works best with JavaScript enabled

„Polska”
Antoni Słonimski
I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.
Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.
Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.
W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.
 
 
 
Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy - trzy mocarstwa: Austria, Prusy Rosja w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. 
Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska - wykreślona z mapy Europy - istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień. Pierwsza wojna światowa (1914-1918) osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego kraju. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w końcu 1918 roku odrodziło się państwo polskie. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Niepodległa Polska odrodziła się w ciągu zaledwie trzech tygodni. Nastał pierwszy dzień wolności. Niemieckie flagi zostały zastąpione polskimi. 11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości.
Byśmy mogli cieszyć się wolnością, wielu Polaków poświęciło swoje życie. Dlatego każdego roku 11 listopada nie świętujemy tylko odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także czcimy pamięć naszych poległych rodaków.
 
 
Polska o wolność długo walczyła,
groźnym zaborcom się sprzeciwiła.
Do boju poszli starsi i młodzi,
by w samo serce wroga ugodzić.
Walczyli dzielnie w trudzie i znoju,
by znowu zaznać chwili spokoju.
Po 123 latach niewoli,
w krwawych ranach i bliznach,
odrodziła się nasza umiłowana Ojczyzna.
Więc bądźmy dumni, kochajmy wszyscy
Piękny i wolny nasz kraj ojczysty.
 
 
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440