Kompetencje i zadania Rady Rodziców
Kompetencje określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
- wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;
- szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz przedstawicieli rad oddziałowych, o których mowa w ust. 2 pkt 1, do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.
Rady rodziców mogą porozumiewać się ze sobą, ustalając zasady i zakres współpracy.
Kompetencje rady rodziców:
- Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
- Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki;
- opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.
- Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, program ten ustala dyrektor szkoły lub placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły lub placówki obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
- W szkołach i placówkach, w których nie tworzy się rad rodziców, program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, uchwala rada pedagogiczna.
- W szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, ustala organ wskazany w statucie szkoły lub placówki.
- W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin rady rodziców.
- Fundusze rady mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.
Udział w konkursie na dyrektora szkoły:
W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w skład, której wchodzi dwóch przedstawicieli rady rodziców.
Udział w podejmowaniu decyzji w sprawie jednolitego stroju szkolnego:
Wzór jednolitego stroju ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z radą rodziców i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.
Dyrektor szkoły, w której wprowadzono obowiązek noszenia przez uczniów jednolitego stroju, może w uzgodnieniu z radą rodziców i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej określić sytuacje, w których przebywanie ucznia na terenie szkoły nie wymaga noszenia przez niego jednolitego stroju.
Opiniowanie wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych:
Dodatkowe zajęcia edukacyjne, do których zalicza się zajęcia z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zajęcia, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania organizuje dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.
Kompetencje określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
Dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinie rady pedagogicznej i rady rodziców ustala:
- zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne,
- materiały ćwiczeniowe obowiązujące w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym.
Kompetencje określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela
Prawo do wnioskowania o dokonanie oceny pracy nauczyciela:
Na wniosek rady rodziców może być dokonana ocena pracy nauczyciela, jednak nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego.
Prawo wyrażania opinii w sprawie oceny dorobku zawodowego nauczyciela:
Rada rodziców wyraża opinię w sprawie oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje toku dalszego postępowania.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego
Rada rodziców wyraża opinię w sprawie propozycji dyrektora dotyczących innych form zajęć wychowania fizycznego do wyboru przez uczniów.
Składka w roku szkolnym 2023/2024 wynosi:
60 zł
Rada Rodziców ustaliła wysokość składki w roku szkolnym 2023/2024 w wysokości 60 zł, płatnej jednorazowo do końca grudnia 2023 r.
Bez względu na liczbę dzieci (rodzeństwa) uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 10 w Lubinie, w klasach I-VIII składka wnoszona jest jednokrotnie, płatna w klasie u jednego z dzieci. W klasach, do których uczęszczają pozostałe dzieci proszę zgłosić, w której klasie została zapłacona składka.
Uchwałą Rady Rodziców, klasy które dokonają 100% wpłat składki w podanym terminie otrzymają zwrot 15 % dokonanej wpłaty na cele klasowe.
Płatności można dokonywać:
- u skarbników klasowych,
- przelewem na konto Rady Rodziców (podając w tytule przelewu: imię i nazwisko dziecka(lub wszystkich dzieci uczęszczających do szkoły) oraz klasę/klasy do której uczęszcza,
- u skarbnika Rady Rodziców p. Monika Wolańska (kontakt tel. 508360602).
Zebrane pieniądze w całości wykorzystywane są na potrzeby społeczności uczniowskiej w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie.
Nr konta bankowego Rady Rodziców:
PKO BP S.A.
75 1020 3017 0000 2702 0301 8785
Zarząd Rady Rodziców
Przewodnicząca: Karolina Kołaczkiewicz, tel. 782 408 917
Zastępca przewodniczącego: Iwona Patan, tel. 502 604 903
Skarbnik: Monika Wolańska, tel. 508 360 602