Sukces Maksymiliana J. ucznia klasy IV c. w Międzynarodowym Turnieju Szachowym

Międzynarodowy Turniej Szachowych Nadziei to kilkudniowe wielkanocne święto szachów w czeskim Frydku-Mistku przy granicy ze Słowacją. Wzięło w nim udział ponad 120 młodych szachistów z kilku europejskich krajów.

Reprezentujący Polskę Maksymilian J. z IV c wygrał 5 partii, 3 razy zremisował, a raz został pokonany. Wystarczyło to do zdobycia trzeciego miejsca w kategorii chłopców do lat 12, zaraz za dwoma rewelacyjnymi reprezentantami Anglii.

Święta Wielkanocne są obchodzone w Czechach nieco inaczej niż w Polsce. Pisanki również są tam bardzo popularne, jednak nie ma tradycji szykowania koszyczków i święcenia pokarmów. Czeska Wielkanoc obchodzona jest w Poniedziałek Wielkanocny, a zamiast śmigusa dyngusa królują pomlázki, czyli rózgi plecione z wierzbowy gałązek.

Taka właśnie rózga towarzyszyła uroczystości zakończenia Międzynarodowego Turnieju Szachowych Nadziei.

Jako ciekawostkę można podać kilka słów – pułapek. Czeskie “jahody” po polsku oznaczają truskawki, “čerstvý” znaczy świeży, a “květen” to maj.

Místo, to nie miasto, tylko miejsce. Maks zajął třetí místo.

Skip to content